תגיד לי איך אתה נוהג ואומר לך מי אתה

Home/דעה אישית/תגיד לי איך אתה נוהג ואומר לך מי אתה

איבדנו את צלם האנוש שלנו ומיום ליום זה מחמיר.

אני חושב שהמהות שלנו והאישיות שלנו, כישראלים ותושבי המדינה מתבטאים באופן הנהיגה שלנו.

אני חובב רכב וחובב נהיגה.  ואפילו נהיגה ספורטיבית.  במרבית התאונות שקורות בארץ, מטילה המשטרה את האחריות על הגורם האנושי ואילו חובבי הנהיגה והמומחים טוענים שהבעיה היא בתשתיות ולא בגורם האנושי.

אני חושב שהמשטרה טועה!!  אבל אני חושב גם שהמשטרה צודקת!!!

איך יכול להיות?

טוב, אסביר;  המשטרה טועה כי רבות מהתאונות היו יכולות להימנע והרוגים רבים (בעיקר רוכבי דו גלגלי) היו ניצלים, אם התשתיות בישראל היו טובות וסלחניות.  חוסר ההשקעה של המדינה בתשתיות, בהוספת קילומטרים רבים של אספלט כדי להפחית צפיפות על הכבישים, בבניית מחלפים תקניים (שלא כל ירידה מהם מסתיימת ברמזור ופקק) עם פניות בזויות נכונות, הקמת גדרות בטיחות "ידידותיות" לרכב ודו-גלגלי ועוד ועוד, היו תורמים רבות לשלווה והשקט בכבישים.

ועם זאת, המשטרה צודקת.  הפכנו לעם של בריוני כביש. אני אומר זאת בפשטות ובבוטות; רוב הנהגים כאן שמים פס על החוקים, שמים פס איש על רעהו ו"כל דאלים גבר" – כל מי שהוא יותר אלים, ידו תהיה על העליונה.

איבדנו סבלנות, איבדנו סובלנות.  תקשיבו פעם לאירופאי או אמריקאי מדבר בסלולר ותקשיבו לישראלי מדבר בסלולר.  בעצם אין צורך להקשיב לישראלי מדבר בסלולר, כי כל השכונה/אוטובוס/משרד/אולם/רחוב שומע אותו מדבר בקולי קולות.

ככה בדיוק אנחנו מתנהגים בכביש.

נוסעים על השוליים בדרך לעקוף את כל הפקק שעומד.  למה? "כי אני יותר חכם מכולם.  אני שם פס, נוסע בניגוד לחוק, שם פס על כולם ואני אגיע הביתה 5 דקות לפני כולם.  הנה דפקתי את השיטה".

אנחנו נוסעים כל הזמן בנתיב השמאלי של הכביש. למה?  כי "אינעל האמא של העולם.  אף אחד לא יעקוף אותי. כי אני מלך הכביש".

אנחנו לא באמת עוצרים בעצור.  למה? "מצטער, אני ממהר ולא מעניין אותי שיש זכות קדימה למי שנוסע בדרך החוצה.  כי אני בא לפני כולם".

אנחנו נכנסים באין כניסה (או נוסעים ברוורס את כל הרחוב ב"אין כניסה"). למה?  כי בשביל מה זה טוב לעשות את כל הסיבוב? אז מה אם יש אין כניסה?  זה בשביל פראיירים. וממילא אני נוסע ברוורס.  הנה, שוב "דפקתי את המערכת".  וזה בכלל לא חשוב אם ילד קטן שכל חייו רגיל שהרחוב הוא חד סיטרי, לא מסתכל בכלל לצד שני, כי הוא לא מצפה לאיזה אידיוט, בריון כבישים, שיגיח משם במהירות מטורפת, רק כי הוא רוצה "לדפוק את השיטה".

אנחנו פונים שמאלה בצומת מרומזר, בניגוד לחיצים על הכביש, שני תמרורים ("אסורה פניה שמאלה" ו"אסורה פניית פרסה"), חץ מעל הרמזור ועוד.  למה? "מה, אני אידיוט לסוע עוד 100 מטר עד לצומת הבא, להמתין ברמזור ולפנות שמאלה עם כולם? לא!  אני אחתוך פה שמאלה במהירות ואשיג את כל היורמים שמחכים ברמזור הבא".  ואז האידיוט פונה שמאלה וגורם לתאונה חזיתית קשה.  (מקרה אמיתי שקורה ליד הבית שלי אחת לשבוע).

אנחנו עוקפים על פס לבן רצוף.  למה?  "בחייאתק, זה אמצע המדבר פה והחרא הזה שלפני נוסע רק 110 קמ"ש ואני חייב להראות לו שאני מגיע ל-140 ואני חייב להגיע לאילת 5 דקות לפניו.  כי אני לא פראייר".  ואז לפתע פתאום מגיח אוטובוס מעבר לפניה ו….הסוף יותר מידי מוכר.  נכון?
אנחנו עוסקים בהחזקת הסלולרי ביד ומדברים בנייד כשהוא צמוד לאוזן או מסמסים תוך כדי נהיגה.  למה?  כי כנראה כולנו מנתחי לב או מוח שהאיבר הנדרש הגיע להשתלה דחופה ואנחנו חייבים לתת הוראות דחופות לחדר הניתוח בעודנו בדרך לניתוח הגורלי.  נכון?     ואז מה קורה?  מהירות הנהיגה שלנו יורדת, אנחנו לא באמת מתרכזים בנהיגה, הרכב מתחיל לשייט ימינה ושמאלה ואנחנו פשוט שמים פס על ההפרעה לתנועה שאנחנו גורמים ובכלל לא מודעים לסיכון שבנהיגה כזו.
מכירים את זה שיש מקום חניה שמספיק לשתי מכוניות?  או בחניון מסומן בקווים? מצוקת החניה ידועה לכל.  אבל מה אנחנו עושים?  רואים חניה שכזו, "זורקים" בה את האוטו באופן שתופס את שני המקומות והולכים לדרכנו. למה? כי אנחנו שמים פס על האחר ועל הצורך האפשרי שלו בחניה.  "העיקר שאני יצאתי מלך ותפסתי חניה ושהטמבלים האחרים יזדיינו".  נכון?
למה?  כי אין לנו טיפה של סבלנות, טיפה של סובלנות וקמצוץ של כבוד אחד לשני.

אין לנו שום ריספקט לחוק וסדר.

אנחנו הפכנו לעם חסר בושה, חסר כבוד וחסר חינוך.
למה?

כי אנחנו יודעים יותר טוב.  עברנו את השואה וניצחנו בכל המלחמות.  אנחנו יודעים יותר טוב מכולם!!!!

החוק זה לפראיירים, הסדר זה ל"יורמים", הנימוס זה לאירופאים טמבלים.
אבל מה שהכי מעניין כאן הוא שברגע שכל בריוני הכביש האלה מגיעים לחו"ל, כל הרגלי הנהיגה שלהם משתנים.

למה?  למה בארה"ב אותו ביריון שעקף את כל הפקק על השוליים, בישראל,  לא מעז לעשות זאת שם?

למה באירופה אותו גס רוח ועבריין שפנה שמאלה בניגוד לכל תמרור ורמזור, בישראל,  לא מעז לעשות זאת שם?

למה כשהוא בחו"ל, אותו אפס שנוהג ברוורס ובאין כניסה רחוב שלם, בישראל, לא מעז לעשות זאת שם?

תחשבו על זה.

זה העם שאתם רוצים להיות חלק ממנו?  זו המדינה שאתם רוצים להיות חלק ממנה?  אתם רוצים להיות הקורבן הבא של אותם ביריוני כביש?
אני לא!!!

2017-04-14T11:24:09+03:00