פיז'ו 5008 – הענק השקט

Home/כבישטח, עמוד הבית, רכב/פיז'ו 5008 – הענק השקט

רון אקרמן – Ron Akerman – יולי 2019

צילומים: רון אקרמן

יש מבחן אולטימטיבי אחד שקשור לנוחות הנהיגה במכוניות, אצלי, שלא הרבה מכוניות מצליחות לעבור בהצלחה; נסיעה לאילת.

כשאני יורד לאילת ברכב, ברוב המקרים, אחרי נהיגה רצופה של כשעתיים (בדרך כלל עד ארומה בעין עובדת), מתחיל לכאוב לי הישבן ורגל ימין נתפסת. שלא לדבר על נסיעה רציפה וללא עצירות מת"א לאילת, או להיפך.

קיבלתי מחברת לובינסקי את רכב הכבישטח הגדול של פיז'ו – ה-5008 – למבחן לסופ"ש ארוך והחלטתי לעשות לו את "מבחן אילת" ולראות האם ה-SUV הגדול הזה מצדיק מחיר התחלתי של 186,00 ש"ח ומחיר של כ-200,000 ש"ח לדגם הפרימיום שקיבלתי

מבחוץ

מדובר ברכב גדול, ארוך שה"בעיה" הכי גדולה שלו היא שהוא דומה, דומה מידי ל-3008 הקטן יותר. במבט חטוף קשה מאד לזהות במי מהם מדובר.

מדובר ברכב ארוך כ-4.64 מ' וברוחב של 1.84 מ'. זה גדול. ברמת הגימור שקיבלתי – פרימיום – הוא נעול בחישוקי גלגלים בקוטר "18 וצמיגים בחתך 55 ורוחב 225. נראה טוב.

החזות החיצונית, מכל צדדיה נושאת את העיצוב העכשווי של פיז'ו וכולל את הגריל החזיתי האגרסיבי המשולב היטב בפנסי החזית. אני אישית מאד אוהב את המראה החיצוני של הרכב, אם כי, כפי שאמרתי, הייתי עושה משהו כדי לבדל אותו מאחיו הקטן יותר.

באופן כללי מדובר ברכב גדול ומאד מרשים

בפנים

אני מאוהב בעיצוב הפנים של רכבי הכבישטח של פיז'ו. אמרתי את זה כשבחנתי את ה-3008 ואני חוזר על זה שוב, עם ה-5008. סביבת הנהג מעוצבת לעילא ולעילא כקוקפיט של טייס במטוס. ההגה הקטנטן, ידית ההילוכים שנראית יותר כמו סטיק של מטוס,
פסנתר מתגי ההפעלה המצופים כרום, 2 מסכים דיגיטליים שמקרינים את המידע על הרכב, תאורת האווירה הפנימית המאד מרשימה, הכל יחד, מזכיר מאד את פנים מטוס הבואינג 787 דרימליינר או מטוס קרב חדשני. תבחרו אתם מה מתאים לכם יותר. בכל מקרה – אהבתי מאד

גג הרכב הוא, למעשה חלון פנורמי ענק הנפתח בחלקו הקדמי ומעניק ליושבים ברכב תחושת מרחבים אינסופיים. מסביב לכל מפתח הגג תמצאו גם תאורת אוירה מצויינת וכדי להימנע מ"מכת שמש" לראש, יש מסך גלילה חשמלי שמצד אחד יודע להסתיר את השמש ומונע כניסת חום מהגג, אך מן הצד השני מאפשר חדירת אור טבעי לתא הנוסעים. גם יפה, גם יוקרתי וגם יעיל

בגזרת המושבים, המצב המצויין רק משתפר עוד; שני המושבים הקדמיים נוחים מאד וקיימת בהם האופציה להארכת תמיכה תחתית לרגליים. שטיק קטן וכל-כך חשוב שפתר לי את כל בעיית הנהיגה לאילת (יש לי רגליים ארוכות מאד וגובה כללי של 1.86 מ' שהוא בעייתי בנהיגה ארוכה). מושב הנהג נשלט בעזרת מתגי הפעלה חשמליים וכולל 3 זכרונות. הרכב מכיל 7 מושבים וזה טוב, אבל כעת הכל נהיה אפילו יותר טוב. הספסל המרכזי המיועד בהחלט לשלושה מבוגרים גדולים, מכיל, למעשה 3 מושבים נפרדים הניתנים להזחה נפרדת לפנים ולאחור. כאשר אין שימוש בשורת המושבים השלישית, ניתן להזיח את שלושת המושבים כל הדרך לאחור ונוצר מרווח רגליים ונוחות ישיבה שלקוחים מלימוזינות (או מסקודה סופרב). פשוט מדהים ונוח מאד.

שורת המושבים השלישית הם למעשה 2 מושבים שכאשר אין בהם צורך, הם מתקפלים לתוך הרכב ויוצרים תא מטען גדול ומרשים מאד. כשהם פתוחים ואתם תיאלצו לקחת 7 אנשים ברכב, כנראה שתצטרכו מקום איכסון נוסף למזוודות עבור 7 אנשים. חבר שלי שרצה לבדוק את נוחות שורת המושבים השלישית, ביקש מהבן שלו בן ה-16 שיתיישב במושב האחורי ביותר ואילו אני, קידמתי את המושב בשורה האמצעית לפנים. גם לי היתה ישיבה נוחה וגם הנער מאחור דיווח על מרווח רגליים נאות עבורו.

אסכם את סעיף "נוחות הנסיעה והמושבים" בכך שאת הדרך מאילת לאולם התצוגה של לובינסקי בראשל"צ עשיתי ב"טייק" אחד ונסיעה רציפה ללא שום עצירה בדרך. 3.5 שעות של נהיגה רצופה. יצאתי מהרכב ללא שום כאב, בתחושה רעננה ומלא אנרגיות.

מבחינת אירגון וניהול המושבים ברכב הזה, הציון שלי הוא "10" חד וחלק

שורת המושבים השלישית כשהשורה האמצעית מוזחת לפנים

בנסיעה

נתחיל, אולי, מהפיצ'ר הכי מרשים של ה-5008 – המנוע. קודם כל, מדובר במנוע 1.6 ליטר טורבו בנזין עם הספק מרשים של 180 כ"ס ומומנט מצויין של 25.5 קג"מ. אבל מהנדסי פיז'ו עשו כזו עבודה מצויינת בבידוד הרעשים, שקולו של המנוע כלל לא נשמע בתא הנוסעים. שקט מוחלט. תחרות נאותה לרכב חשמלי. המנוע החזק הזה, משודך לתיבת הילוכים אוטומטית פלניטרית בעלת 8 מהירויות מבית אייסין. המילה היחידה שיש לי לומר על תיבת ההילוכים הזו היא "מדהימה". ההילוכים עוברים באופן כל-כך חלק ושקט ונעים שלעיתים נדמה שמדובר ברכב חשמלי שהמנוע מחובר ישירות לגלגלים.

וכמו בכל רכב צרפתי ראוי לשמו, רכות הנסיעה בכיבש ונוחות הנסיעה, לא דומה לשום דבר אחר. אמרתי "רכות נסיעה" אבל זה בהחלט לא מגיע על חשבון אחיזת כביש גבוהה מאד ואפשרות לביצוע פניות מהירות והדוקות מבלי לסטות מנתיב הנסיעה. נכון, לא מדובר במכונית מירוץ או רכב ספורט, אבל הביצועים שלו וזינוק הביניים ליציאה לעקיפה גם במהירויות של מעל 100 קמ"ש, מרשימים מאד, מהירים מאד ובטוחים מאד. זוהי בטיחות אקטיבית ובהיבט הזה, ה-5008 בהחלט מצטיין.

אם כבר נגעתי בבטיחות, חשוב לציין שה-5008 מצוייד בכל מערכות הבטיחות האקטיביות והאוטונומיות כגון שמירת נתיב (תיקון סטייה עצמי), בלימה אוטונומית במקרה סכנה לתאונה חזיתית,, התראת אור אדום מהבהב על החלון הקדמי במקרה של התקרבות מסוכנת ומהירה לרכב מלפנים ועוד. ציון 10 גם בחבילת הבטיחות.

צריכת הדלק הממצועת של הרכב היא "טובה" אבל לא הרבה יותר מזה, בהתחשב בסוג הרכב ומשקלו. אני מדדתי צריכת דלק משולבת של 11.5 ק"מ לליטר, כ-6 ק"מ לליטר פחות ממה שמצהיר היצרן, אבל שוב, הצהרות היצרן מבוססות על מבחן בתנאי מעבדה ואני בחנתי את הרכב בחיים האמיתיים.

מחיר ה-5008 בגם הבסיס בגרסת ה"אקטיב" מתחיל מכ-186,000 ש"ח, מטפס לכ-200,000 ש"ח לגרסת הפרימיום שנבחנה ועולה עוד קצת לגרסת הקצה – GT הסופר-מאובזרת

לסיכום, עד למבחן ה-5008 חשבתי שהסקודה קודיאק, הוא רכב הכבישטח הכי נכון ומשתלם, בקטגוריה הזו. אחרי המבחן הזה, אני אומר לכם שלקודיאק יש מתחרה משמעותי ורציני מאד. שווה לבדוק

2019-07-05T07:48:27+03:00