פורד נגד פרארי – הסרט

צפה, התלהב וכתב – רון אקרמן – Ron Akerman

כשקיבלתי את ההזמנה ממפיצי הסרט "פורד נגד פרארי" להגיע להקרנת טרום בכורה חגיגית של הסרט חשבתי שמדובר בשילוב מעניין שבין תעשיית הרכב של שנות ה-60' לבין "מהיר ועצבני". חשבתי שמדובר בעוד סרט אקשן מדיף ריח בנזין וצמיגים חרוכים, שהצליחו לגייס אליו כוכבי ענק כמו כריסטיאן בייל המוכשר ומאט דיימון המצויין. אז חשבתי

לקחתי איתי את זוגתי/אהובתי, אחרי שרק אמרתי לה ביבשושיות שהוזמנו לסרט שהשם שלו הוא "פורד נגד פרארי". יוליה שלי שמאפשרת לי את כל המרחב בעולם להתעסק בתחביבים המוטוריים ואספנות הרכב שלי, החליטה לסבול בשקט עוד "סרט של בנים" ולבוא איתי להקרנה.

ושנינו טעינו. הו, כמה שטעינו

"פורד נגד פרארי" הוא דרמת מתח ואקשן סוחפת, עשויה היטב שמכניסה את הצופה לתוך תוכה של הסיבה האמיתית להתפתחות עולם הרכב – אגו, המון אגו.

כל תעשיית הרכב, כפי שהיא מוכרת לכם, התפתחה סביב אגו נפוח וענקי של גאונים מכניים. קרייזלר נולדה לאחר שמכונאי בשם קרייזלר שעבד בכלל עבור הנרי פורד (הראשון) נעלב ממנו ועזב את החברה כדי ללמד את הבוס לשעבר לקח. למבורגיני נולדה לאחר שיצרן טרקטורים איטלקי ספג עלבון מאנציו פרארי אחרי שניסה להציע לו שיפור למכוניות הספורט שלו, שברולט נולדה לאחר שמנכ"ל ג'נרל מוטורס הודח ע"י מועצת המנהלים שלו עצמו מראשות החברה ועוד ועוד

מאט דיימון משחק את קרול שלבי, נהג מירוצים ומשפר מכוניות מחונן שבסוף שנות ה-50' של המאה הקודמת, הפסיק להתחרות עקב בעייה בליבו והתרכז בבניית מכוניות מירוץ ושיפור מכוניות. כריסטיאן בייל משחק את קן מיילס – נהג מרוצים ומכונאי שמנהל מוסך שנסגר ע"י רשויות המס האמריקאיות. שניהם מתאחדים סביב שיפור מכוניות ובניית מכוניות מרוץ. החיים של שניהם משתנים מקצה לקצה כאשר מנהל השיווק המחונן של חברת פורד – לי אייקוקה – מציע להנרי פורד ה-2 להכניס ריגוש לחברה הישנונית שעל קווי הייצור שלה הרכיבו אז את הפורד פלקון המשמימה, ולהיכנס לעולמות המירוצים ומכוניות הספורט. אייקוקה נשלח למשימה לאיטליה כדי לנסות ולרכוש את חברת פרארי שהצליחה מאד במירוצים ובמיוחד במירוץ 24 השעות של לה-מאן, אבל הפסידה כסף במכירות רכב. בפגישה שבין לי אייקוקה לקומנדטורה אנציו פרארי נפל דבר ששינה לחלוטין את עולם הרכב של שנות ה-60' ובכך, למעשה, את כל עולם הרכב כפי שאנחנו מכירים אותו.

אני לא אעשה לכם ספויילרים, אבל אני אומר לכם דבר אחד; מדובר בסרט דרמתי מאד, מותח מאד וסוחף מאד שלעיתים מדביק את את הצופה לכיסה וגורם לו לתנועות לא רצוניות בסגנון "נו, יאללה, תעבור אותו" או "תן עוד גז, עוד, עוד עוד". משחק משובח פלוס של כל העושים במלאכה ובמיוחד של כריסטיאן בייל ומאט דיימון, בימוי קצבי והמון רגעים משובחים של מתח, דרמה וגם הומור, עוד ייזכו את הסרט הזה באוסקר.
אני לא אגלה לכם דבר מעלילת הסרט, אבל אני כן אומר לכם שאם אתם חובבי רכב או ספורט מוטורי, אתם חייבים לראות אותו.
אם אתם רוצים לראות איך אגו ותככים מניעים את העולם, אתם חייבים לראות את הסרט הזה.
אם אתם רוצים לראות כיצד מתנהלת פוליטיקה פנימית מלוכלכת באירגונים גדולים, אתם חייבים לראות את הסרט הזה.
אם אתם חובבי דרמות משובחות ומשחק מהוקצע, אתם חייבים לראות את הסרט הזה.
אם אתם חובבי נוסטלגיה ומכוניות אספנות משנות ה-50' וה-60', אין מצב שלא תראו את הסרט המסוגנן הזה.

לא. זה לא סרט בנים טיפוסי!!! גם זוגתי, עת פסענו החוצה מאולם ההקרנה, בו צפינו בסרט על מסך IMAX ענק, עם סאונד מעלף חושים, אמרה לי שאמנם בהתחלה חשבה שמדובר בסרט בנים משעמם, אבל כמה דקות לתוך הסרט היא נסחפה לעלילה, ישבה במתח כל הסרט ובסופו אמרה שמדובר באחד הסרטים המשובחים שראינו בתקופה האחרונה.
אני מניח שהטקסט הזה די מסכם את דעתי על הסרט, לא?

2019-11-11T05:50:40+02:00