סקודה אוקטביה RS טורבו

Home/רכב/סקודה אוקטביה RS טורבו
220 סוסים פנויים להובלה

כתב: רוני אקרמן
צילומים: רוני אקרמן, יצרן/יח"צ

גילוי נאות;
הסקירה הזו הולכת להיראות ולהישמע כאילו שילמו לי הרבה כסף כדי לכתוב אותה.
אז, זהו, שלא!!!
עם זאת חשוב לי להדגיש כי האקס המיתולוגית תמיד תישאר כזו והיחס אליה תמיד יהיה משוחד.
לעולם לא אשכח כתבה שקראתי, אי שם בסוף שנות ה-90 או תחילת שנות ה-2000, במגזין "אוטו", עת יואל פלרמן, כותב שנון, חבר יקר ואיש מדהים ומצחיק בפני עצמו, כתב על האוקטביה.  בכתבה עצמה נכתב גם על גרסה ספורטיבית במיוחד לאוקטביה ושמה אוקטביה VRS.  התמונות בכתבה הראו אוקטביה (מהדור הראשון), בצבע אדום לוהט, ספוילר אחורי בולט, חצאיות צד ובעיקר 180או 150  כ"ס שאי שם בשנת 2000 נשמעו כמו "הרבה". בעיקר מיצרן שאז עוד נחשב למזרח אירופי ונחות.
בשנת 2000 קיבלתי תחת חסותי גם את הדוברות וניהול יחסי הציבור של מותג סקודה (בנוסף לאודי, פולקסווגן וסיאט) והתחלתי להתוודע לאיכויות המותג הצ'כי.
בשנת 2004, הגיעה לארץ האוקטביה RS הראשונה כרכב הדגמה.  היא היתה צהובה, יוצאת דופן, חזקה מאד (180 כ"ס), שלוש הספרות המרכזיות בלוחית הרישוי היו 999 ובעיקר התאהבתי בה. מאד.

 
תקופה לא ארוכה, לאחר ששימשה כרכב הדגמה, בעיקר עבור העיתונות, רכשתי אותה לעצמי.
היא היתה ידנית, חזקה ו"מרושעת", אבל בעיקר ידעה לשנע היטב את כל המשפחה שלי עם המון ציוד בתא המטען.
בשנת 2008 מכרתי אותה.  רק כדי לעבור לדגם חדש יותר ו"אכזרי" הרבה יותר; אוקטביה RS סטיישן בעלת 200 כ"ס.
ו..גם דאגתי שבמרכז לוחית הרישוי תופיע השלישיה 777.
התקופה עם הסטיישן המדהימה הזו, היתה אחת התקופות המוטוריות היפות בחיי.
כאשר מנכ"ל צ'מפיון מוטורס דאז, אבי צור, סיים את פעילותי עם החברה, לאחר 12 שנים, בדרך לא ראויה, לא הוגנת ומבזה אותו כמנהל וכאדם, החלטתי להיפטר מכל סממן שיקשור אותי למותגים שכה אהבתי ומכרתי מייד את הטוארג עליו נסעה באותה תקופה אשתי ואת האוקטביה, משוש חיי.
ומאז אני מתגעגע.
לפני שנה וחצי, כשפתחתי את הבלוג שלי והתחלתי לקבל מכוניות מבחן מיבואני הרכב, יצרתי קשר מצויין עם הדובר הנוכחי של קבוצת צ'מפיון מוטורס, עמי קרסו, איש מופלא ומיוחד והתחלתי לקבל מכוניות מבחן גם מהקבוצה שכל כך אהבתי וכל כך פגעה בי.
ממש בתקופה האחרונה, הגיעה לישראל גרסת 2014 של האוקטביה RS, האוקטביה המפוארת, החזקה והמיוחדת ביותר במגוון מכוניות סקודה.
קיבלתי אותי ליומיים וחצי של מבחן.
כשקיבלתי את המפתחות, הלב שלי החסיר פעימה.  אני מודה.
אבל כשנפתחו דלתות תא המסירה והיא עמדה שם בצבע הכחול מירוצים (בדיוק הצבע של האוקטביה סטיישן שלי מ-2008), כמעט פרצתי בבכי מרוב התרגשות.
כל הרגשות העזים שהיו לי כלפי האוקטביה פרצו ועלו.
 
אבל, החיים לימדו אותי שגם פגישה בגיל 53, עם מי שהיתה החברה הראשונה שלי, אי שם בגיל 16, בשנת 1977, שהייתי מאוהב בה עד מעל לראש, יכולה להסתיים בשנת 2014 במפח נפש ואכזבה (לא, היא לא האקס המיתולוגית שלי).
נכנסתי לאוקטביה בפיק ברכיים.  האם "אכזבה" והתפכחות? או שמא הפתעה ותחושה נעימה של חזרה הביתה?
 
מבחוץ
כבר מבחוץ משדרת האוקטביה הזו קרביות בלתי מתפשרת; צבע כחול מירוצים, ג'נטים ענקיים בקוטר 19 עם צמיגים דקיקים בחתך 35, קליפרים אדומים זועקים "אקשן" מבין סבכי החישוק,  ספוילר אחורי בולט, פגוש קדמי קרבי מוכן אלי קרב ועוד.  אין ספק, במראה החיצוני לא יטעו לחשוב שזו מונית או עוד אחת מאלפי הסקודות המציפות את ציי הליסינג (ידעתם שההצלחה של האוקטביה בציי הליסינג היא כה גדולה שיש תור המתנה של עד חצי שנה למכונית???)
 
מבפנים
טוב, איך נגדיר זאת באופן הכי קצר וקולע?  חיוך טפשי עלה על שפתי עת נכנסתי למושב הנהג.
נתחיל במושבים.  מושבים משולבים של בד מיוחד ועוד, עם טקסטורה יוצאת דופן, עיצוב חדשני ומיוחד למשענות הראש, לוגו VRS מוטבע בראש המשב ופס אדום יוצא דופן לא מותיר מקום לספק – זוהי מכונית ספורטיבית לעילא ולעילא.
תיפורי המושבים גם הם עשויים חוט אדום ומשתלבים היטב בתיפורים האדומים של העור העוטף את ההגה ואת ידית ההילוכים.   אחד מהנוסעים איתי במבחן התייחס לתיפורים האלה ואמר "אם לא הייתי יודע שזו סקודה, הייתי משוכנע שאנחנו באיזו איטלקייה לוהטת שעולה בערך פי 10".
האפקט, אם כן, מושלם!!!
 
איכות החומרים מהם עשוי תא הנוסעים ולוח השעונים, היא גבוהה מאד, כיאה לכל מכוניות הפרימיום של קבוצת פולקסווגן.
לוח השעונים והקונסולה המרכזית מעוצבים למשעי כשאת מרכז הקונסולה מהרכזית תופסת מערכת המולטימדיה המצויינת של סקודה, הכוללת גם מערכת ניווט.
המרווח הפנימי, כיאה לאוקטביה הוא פשוט עצום.  אני צריך להזכיר לעצמי כל הזמן שהאוקטביה מבוססת על פלטפורמת הגולף.  זה לא נראה כך ולא מרגיש כך בכלל.  קל מאד להתבלבל ולחשוב שהאוקטביה היא בכלל המקבילה של הפאסאט.  ולא כך הוא.
 
האוקטביה הבכירה מאובזרת בכל תוספת אפשרית.  לא אתחיל ברשימה כי היא לא תסתיים.
ממערכת מולטימדיה, עבור דרך כל החישמולים והמיחשובים האפשריים, עבור דרך הדיפונים, המשך לחלון הגג החשמלי ולגג העשוי זכוכית ועוד ועוד ועוד.
 
ההנעה וההנאה
זהו הסעיף שעבורו נבנתה האוקטביה RS.
 
כבר בהתנעה אפשר להבין שכאן יש עסק עם חיה מסוג אחר.  מהנדסי סקודה עשו עבודה מצויין במחלקת הסאונד של מערכת הפליטה והסאונד השנמע בתוך המכונית הוא פשוט אלוהי והולך ומשתפר עוד עם כל עליה של 1000 סל"ד בשעון.
מנוע 2 ליטר טורבו אחרי לדהירה של 220 סוסים גרמניים משובחים ויחד עם מומנט מטורף של 35.6 קג"מ, הוא מאיץ את  הקטר הצ'כי הזה ל-100 קמ"ש בתוך פחות מ-7 שניות.
היא כל-כך חזקה שהיא מושכת אותך לשחק איתה בכל יציאה מרמזור.
האצות הביניים העוצמתיות שלה והיציאות איתה לעקיפות מהירות מאד, רק גרמו לי לצחוק בפה מלא מרוב הנאה.
אין עוד מכונית שמשנעת משפחה שלמה באופן כל כך מרווח, כל-כך מהיר ומהנה וכל-כך בטוח.
היתרון העצום של האוקטביה הוא, שהיא בטוחה.  בטוחה מאד.  היא לא תפתיע אותך.  היא לא "בועטת" ולא תחצה את המגבלות באופן לא צפוי. זאת GT – גראן טוריסמו, משפחתית חמה אמיתית, בכל מובן. בכל זאת, לגולף GTI אין תא מטען ובטח שלא בגודל כזה.
ושיהיה ברור; היא לא מכונית ספורט!!!! היא משפחתית חמה!
 
אחיזת הכביש של האוקטביה הזו היא מדהימה ושיכוך המהמורות הוא פשוט מצויין.  ברור שמכונית שנוסעת על חישוק 19 עם צמיג בפרופיל 35, מרגישה מעט קופצנית יותר מהאוקטביה ה"רגילה" שקיבלתם מחברת הליסינג ועם זאת, היא לא "שוברת" את הגב ולא גורמת לסתימות לקפוץ החוצה מהשיניים.
לאוקטביה RS יש "אפקט הגעה" משכנע מאד.  לכל מקום שתגיעו איתה ברור לכולם שלא מדובר ב"אוטו של העבודה", אלא במכונית ש"נותנת בראש".
יש לה את המראה הנכון, הצבע הנכון (נראית מדהים ב"כחול מירוצים", אבל ניתן להזמין גם בלבן, צהוב, שחור, אדום או צבע מטורף – "ירוק ראלי"השלא ישאיר אף אחד אדיש), ובעיקר את הסאונד הנכון.
 
שעה קלה על כלכלה
 
מחירה של האוקטביה RS מתחיל מ- 210,000 ש"ח, עבור הגרסה הידנית (שאני הכי אוהב) ומגיע ל 215,000 ש"ח עבור תיבת ה-DSG6  הרובוטית – כפולת המצמדים המופלאה.
פחות ממחיר הגולף GTI בעלת אותו מנוע בדיוק.
 
ולחשוב שאני שילמתי על אותה מכונית בדיוק, רק בגרסת הסטיישן, בשנת 2008, מחיר מופרך של 254,000 ש"ח.
מהבחינה הזו, המחיר ירד (ב-20%), ההספק עלה ב-10%והעסקה פה היא מהטובות בשוק.
אני ממליץ בחום!!!!
2017-04-14T09:30:12+03:00