מתחם שרונה בת"א – עם אילן שחורי

Home/בילוי/מתחם שרונה בת"א – עם אילן שחורי
מסע במנהרת הזמן של הטמפלרים שהפכו מחובבי ציון לנאצים

צילומים רוני אקרמן


בשנים האחרונות זכה מתחם שרונה, באיזור הקריה של תל אביב, לחשיפה תקשורתית נרחבת. בתחילה בזכות התכנית להופכו למתחם בילויים, בהמשך בזכות הפרוייקט העצום של הזזת הבניינים, בשלמותם, למרחק כמה עשרות מטרים לשם הרחבת רחוב קפלן ולאחרונה, עם פתיחת כל המסעדות, החנויות, הבארים ושלל המתקנים והאטרקציות שבמקום.  אגב, סיבוב החשיפה הבא יקרה כאשר מיזם "שרונה מרקט" של גינדי ייפתח שם בחודשים הקרובים.

אני גר בתל אביב מזה 18 שנים. כחייל, אי שם בתחילת שנות ה-80, יצא לי לבקר כמה פעמים בחלק מהבניינים במתחם, שהיו שייכים בעבר לצה"ל. בשנות ה-90, כשהייתי הבעלים של חברת יחסי ציבור, ביקרתי במקום בעיקר באולפני הטלוויזיה שישבו ברחוב ארניה ובאולפני קול ישראל שיושבים עד היום בחלק מהבתים הטמפלרים שמהווים חלק ממתחם רשות השידור. עם זאת, עד היום לא יצא לי לבקר במתחם שרונה המחודש והמשופץ.


את אילן שחורי, חוקר העיר תל אביב, בעברו פרשן פוליטי וגם כתב תיירות של העיתון "הארץ" וכיום מדריך תיירים מוסמך, הכרתי בעת שהייתי הבעלים של משרד יחסי ציבור משנת 1992 ועד 2009.
בשנים האחרונות מפעיל שחורי אתר אינטרנט פעיל מאד העוסק בהיסטוריה של תל אביב ועוסק בסיורים מודרכים ומרתקים בעקבות עברה של תל אביב, בסימטאותיה ובחצרות נשכחות.
שחורי שולט היטב בכל סיפורי הרכילות שליוו את הקמתה של העיר תל אביב אי שם בתחילת בתחילת המאה ה-20.
רוצים לדעת מי היה מאוהב במי?  למי היתה איזו חנות בשנת 1900 וכלום? מי חיסל פוליטית את מי? מי עשה ומי רק דיבר ולא עשה?
תשאלו את שחורי.
האתר של אילן שחורי: www.mytelaviv.co.il

אילן שחורי מספר לנו את סיפורי שרונה

בקיצור, לפני כמה שנים הוספתי את שמי לרשימת הדיוור של שחורי ומידי פעם אני מקבל הזמנות לסיורים מודרכים שלו בעיר תל אביב.  עקב עיסוקי הרבים, מעולם לא התפניתי להגיע לסיורים האלה. 
בחודשים האחרונים, מאז נפתח מתחם שרונה, החל אילן שחורי להוביל סיורים מודרכים במתחם.

אמש, יום שישי, ממש בדקה ה-90 הודיע לי אילן כי למחרת, בשבת בבוקר, בשעה 10 בבוקר הוא מוציא סיור נוסף במתחם שרונה והזמין אותי להצטרף יחד עם זוגתי.
"מי, למען השם, מתעורר בשבת בבוקר בשעה 9, כדי להתייצב לסיור בשעה 10?"  הזדעקה זוגתי.
"אנחנו", עניתי לה נחרצות.  "זה יהיה מעניין.  אילן ייעשה מטעמים מהסיור" ניסיתי להצדיק את השעה התמוהה בשבת בבוקר.
בשבת בבוקר, בשעה 10 בדיוק התייצבנו יחד עם עוד 8 אנשים, על הדשא שמול מתקן חברת החשמל שפינת הרחובות מנחם בגין ורחוב הארבעה בתל אביב.
מכאן מתחיל שחורי את הסיור המודרך.

אחרי הקדמה מרתקת על ההיסטוריה של היישוב הטמפלרי הגרמני בישראל ומוצאו המקורי מהעיר שוטטגרט בגרמניה, קיבלנו הסבר מפורט על החקלאות הטמפלרית, ההתנקלות של ערביי הסביבה לאותם גרמנים חלוצים (מה יש להם לערבים האלה שהם מתנקלים לכולם כבר אי שם שנת 1886?) וכיצד הם גנבו לגרמנים החלוצים את כל היבול החקלאי שלהם, האהבה הגדולה של הטמפלרים ליהודים ולארץ ישראל, התרומה האדירה של הטמפלרים לחקלאות ולתעשייה המתפתחת בישראל ו….כן, גם כיצד הם קילקלו לעצמם את התדמית כאשר בסוף שנות ה-30 של המאה הקודמת הם הפכו לחברי המפלגה הנאצית, לשונאי יהודים ולגייס חמישי של הגרמנים בארץ ישראל וכיצד סולקו מכאן בבושת פנים על-ידי הבריטים, בשנות ה-40.

שמענו מאילן שחורי על הייקב הראשון בישראל, שהפך לימים למטה ארגון המוסד שבו ממוקמת כיום מסעדתו של השף רן שמואלי. השמועות מספרות שבמרתף הזה ממש נחקר הפושע הנאצי אייכמן שנחטף לישראל.


ביקרנו גם במבנה הטמפלרי שבמרתפו הורכב הספיטפייר השחור של עייזר וויצמן, עלינו לחדר השינה של וילהלמה, שבה ממוקמת כיום  מסעדת "וילהלמינה" המצויינת, ירדנו למרתף של אחד הבתים שבו יש כיום גלידריה מצויינת, ישבנו בתוך בית הבד הטמפלרי שבו נמצא כל הציוד בן 150 השנים ופועל כמו חדש.

הבית של וילהלמה שהפך למסעדת "וילהלמינה".
"בית הבד" – מראה מבחוץ
ציוד בית הבד המקורי, שהתגלה במקרה ע"י רס"ר בצה"ל שפרץ את המנעול בשנות ה-70
 המשכנו אל הבתים בסגנון הבאו-האוס שנוספו למושבה הטמפלרית בשנות ה-30 וקינחנו בביקור בבניין הבאו-האוס המדהים המשמש כיום כמשרדיה של חברת "גינדי" הבונה את המגדלים הסמוכים ובצמוד אלהם את "שרונה מרקט".לא אעייף אתכם בסיפורים (אותם מספר אילן שחורי באופן מרתק), לא אציק לכם בצילומים מאותה התקופה (אותם מראה לכולם שחורי, לכל אורך הסיור ולא אגלה לכם את כל האנקדוטות המצחיקות והמאד מאד מעניינות המשובצות בדבריו של אילן  לכל אורך השעתיים של הסיור.

אסכם בכך שזוגתי שהגיעה לסיור בחוסר רצון בולט ובנעלי עקב בגובה 8 ס"מ, סיימה את השעתיים האלה בחיוך גדול ובשביעות רצון גדולה אף יותר.
אני מאד מאד ממליץ לכם להתקשר לאילן, 052-7747748 ולהזמין לעצמכם סיור פרטי.  אילן מוציא סיורים קטנים, עם מינימום של 6 משתתפים.  מצויין למשפחה מורחבת, לקבוצת חברים ועוד.
עלות הסיור היא 100 ש"ח לאדם, עבור שעתיים של סיור מרתק, חווייתי מאד ומלא פרטים וסיפורים.
אני ממליץ מאד.

2017-04-14T09:31:39+03:00