לקראת חגי תשרי – יקב אמפורה בחגיגת בציר ויין ומשיק יינות חדשים

Home/אלכוהול, בילוי, עמוד הבית/לקראת חגי תשרי – יקב אמפורה בחגיגת בציר ויין ומשיק יינות חדשים

ביקר, טעם וצילם: רון אקרמן

אני אוהב יין בכלל ויין אדום בפרט.  כשהתקשרו אלי עמי ואורלי והזמינו אותי ליקב אמפורה לחגיגת יין ובציר, כולל טעימות, לא יכולתי לסרב. במיוחד שבוע לפני ראש השנה. בכל זמן נתון יש לי בבית בין 3 ל-3 בקבוקי יין אדום. אני ואהובתי יוליה, שותים כוס יין לפחות שלוש, ארבע פעמים בשבוע. גם בגלל שכוס יין אדום אחת ביום זה בריא, גם כי אנחנו אוהבים יין וגם כי יין עושה שמייח.

למי ששאל את עצמו מה זה "אמפורה" ומאיפה בא השם הזה, נספר כי אמפורה הוא כלי חרס עתיק המסתיים בקונוס חד בתחתיתו ואשר שימש בעת העתיקה לייצור ואיכסון יין. יותר מכך, ישנם יקבים שמייצרים עד היום יין באמפורות.  יקב אמפורה נקרא על שם כלי החרס הזה, אבל מייצר את היין בדרך הצרפתית המסורתית.   היקב שוכן במבנה קסום בתוך נוף ירוק, בדרך העולה לישוב כרם מהר"ל. והוא מוקף בהרים מוריקים.  כרם מהר"ל נמצא על כביש 4 כ-3 ק"מ צפונית לזכרון יעקב

אירוע חגיגות הבציר והיין התקיים ביום שישי, בשיאה של עונת הבציר ושימש גם להשקת שני יינות חדשים של היקב; טמפרניאו 2014 ושרדונה 2016.  לאלה מכם שפחות מבינים ב"עפיצות" ו"טעמים שמזכירים…" אומר שהשמות הם שמות של סוגי ענבים שונים, בדיוק כמו ה"קברנה" וה"סירה".

לאירוע הגעתי עם חברי מיקי כ. איש רב פעלים, חובב מכוניות אספנות, ג'אז, סיגרים ו…יין. איך לא?  הוא האיש הנכון במקום הנכון לאירוע שכזה.  מייד בכניסה ליקב קיבלנו כוס יין מקריסטל ביד אחת ודף דירוג ל-10 סוגי יין עם מדבקות "אהבתי" שנוכל להדביקן על הדירוג האישי שלנו, לפי טעמנו.  מיקי האיר את תשומת ליבי מייד, לעובדה שאין מדבקת "לא אהבתי" כי "ביין אין דבר כזה לא אהבתי. יש אהבתי, או אהבתי פחות". דברי אלוהים חיים.

הכרמים של יקב אמפורה נמצאים ברובם ברמת הגולן ומנרה.

ההפתעה הגדולה של האירוע, היתה האפשרות שניתנה לכל אורח לייצר לעצמו בלנד אישי משלו, ע"י ערבוב של 3 זני ענבים; מרלו, סירה וקברנה. למרות שכל אחד יכולה היה לבצע את הבלנד הרצוי לו, עמד במקום בחור חביב בשם אלכס, נציג היקב והמליץ לכל אחד על היחס הנכון, על-פי תחקיר קצר שערך לכל אורח, על הטעם האישי שלו ביין. בסיום התהליך מקבל הבקבוק מדבקה אישית בה יכול היה האורח להעניק ליין שלו שם ונציג היקב רשם את אחוזי הכמות של כל זן ענב שהוכנס לבלנד. בהחלט גימיק מיוחד ויוצא דופן. גם מיקי וגם אני בחרנו מיידית להקדיש את הבקבוקים והיין האישי שלנו לבנות זוגנו. ככה גם הבאנו הביתה מתנה יוצאת דופן וגם זכינו לעוד 15 דקות תהילה אצל זוגתנו שתחיה.

 

לא אלאה אתכם בסיפורים ופלצנות של יין. אומר לכם שהיינות של אמפורה טעימים מאד, מלאי גוף וטעמים ובעיקר, יורדים חלק ונעים בגרון. הסוביניון בלאן 2016, הבלאן דה-נואר 2016 והמרלו האורגני 2012, זכו אצלי לציון 4 מתוך 5, דהיינו "כמעט מצויין".

יין נוסף ומצויין של היקב נקרא "מד רד 2014" ובתרגום פשוט – "אדום משוגע".  וזהו אכן יין שמשמח לבב אנוש

בחנות היקב תוכלו לקנות כמובן את כל סוגי היין שמיוצרים ביקב, לצד כוסות איכותיות, ציוד יין מקצועי וגם מוצר מדליק שנקרא "ויניארד פרש" שהוא למעשה מיכל שבתוכו גז אציל הכבד מן האוויר. לאחר שפתחתם בקבוק יין ולא סיימתם אותו, אתם מכניסים לבקבוק היין המלא בחלקו, קצת מן הגז האציל הזה ואז פוקקים שוב את הבקבוק. הגז, שכאמור כבד מן האויר, "מתיישב" על היין ומונע מהאויר שנכנס כשפתחתם את הבקבוק, לחמצן את היין ולהרוס אותו ולהופכו לחומץ בתוך ימים ספורים. מחירו של מיכל "ויניארד פרש" הוא 75 ש"ח והוא מיועד לשימוש רב פעמי, כך שמחירו בהחלט מחזיר את עצמו בתוך 2-3 בקבוקי יין שפתחתם ולא סיימם ולא תצטרכו לזרוק את היין המקולקל.

מחירי היין ביקב מתחילים מ-73 ש"ח לבקבוק בלאנק דה-נואר 2016 ו-77 ש"ח למד-רד 2014 מסדרת "מדיטרנייאן".

בסדרת "ריית'ון" תמצאו יינות כמו "גראנש בלאן 2016", "סוביניון בלאן 2016 ", ומרלו אורגני 2012" כולם במחיר 95 ש"ח וגם "שרדונה 2016" במחיר 110 ש"ח

יש להם עוד 4 סדרות יין שבהן יינות מבציר 2006 ובציר 2007 במחיר של 280 ש"ח לבקבוק.

ממליץ לכם מאד להגיע לביקור ביקב ובחנות ולבדוק אם יאפשרו לכם להיכנס למרתף החביות אשר בו שוררת טמפרטורה קרירה ונעימה מאד של כ-17 מעלות ושם תראו עשרות חביות מעץ אלון צרפתי, אשר בהן מתהווה היין ומתיישן, כל אחד לפי הייעוד שלו. המראה והריח המיוחד, לבדם, שווים את הנסיעה עד לכרם מהר"ל

 

 

2017-09-14T17:20:19+03:00