האקס המיתולוגית

Home/רכב/האקס המיתולוגית

סקודה אוקטביה החדשה

זאת האקס המיתולוגית שלי ומה-זה נעים לחזור הביתה….

ינואר 2014

נתחיל בגילוי נאות; בשנים 2000 עד 2008 הייתי דובר סקודה בישראל. בבעלותי היו שתי אוקטביות מדגם RS טורבו הספורטיביות. הראשונה היתה צהובה, מודל 2005.  בשנת 2008 הגדלתי לעשות ורכשתי אוקטביה RS טורבו סטיישן עם 200 כ"ס שהיתה שווה אז, 254,000 ₪. היה לה צבע "כחול מירוצים" Racing Blue – והייתי מאוהב.

מסיבות אישיות, סיימתי את העבודה שלי עם יבואנית מכוניות סקודה וכדי שמנכ"ל  "צ'מפיון מוטורס" דאז, לא יוכל להמשיך ולהתרברב שאני נוהג בסקודה היקרה ביותר בארץ, מיהרתי למכור אותה, יחד עם הפולקסוואגן טוארג של אשתי.  אבל, האוקטביה RS הכחולה ההיא, נשארה עמוק בתוך ליבי ולעיתים כשהיא עוברת עדיין ליד ביתי, נהוגה בידי המאושר שרכש אותה ממני לפני 5 שנים, אני מזיל דמעה.

האקס המיתולוגית.  אמרתי כבר?

היום, יותר מ-5 שנים מאז, כשרוח חדשה מנשבת ב"צ'מפיון מוטורס", הוזמנתי לנהוג ולבחון את האוקטביה החדשה מבית סקודה.

האוקטביה החדשה מסמלת יותר מכל את מה שסקודה הכי טובה בו; לייצר מכונית גדולה, מאד מרווחת, עם תא מטען עצום, המון פתרונות חכמים ואיכות הרכבה כמעט דמיונית.

עיצוב ותוספות

מייד עם כניסתי הראשונה לאוקטביה החדשה, התחושה היא כמו לחזור הביתה. הכל מוכר, הכל בטוח ועם זאת הכל חדש, רענן ומעודכן.

העיצוב החיצוני של האוקטביה הוא, אולי, אחד מסימני ההיכר הכי ידועים שלה.  מבנה ה"שתיים וחצי קופסאות" שלה לא השתנה מאז יצאה לכביש לפני למעלה מעשור.

צוות מנצח לא מחליפים, כידוע. ועם זאת, האוקטביה החדשה נראית עדכנית מאד, כוחנית ואגרסיבית, בזכות עיצוב נאה מאד למכסה המנוע וכל חזית הרכב.

כל החלק האחורי של האוקטביה עבר שינוי עיצובי כאשר הוא נראה מעודכן מאד והפנסים האחוריים מזכירים מאד את הפנסים האחוריים של האודי  A6 מלפני 2 דורות. מאד אהבתי.

הדגם שקיבלתי למבחן כלל מנוע 1.2 ליטר טורבו (כן.כן.)
TSI, עם 105 כ"ס, תיבת הילוכים רובוטית מופלאה DSG עם 7 הילוכים ורמת הגימור הגבוהה יותר הקרויה "אלגנס".

ברמת הגימור הזו תקבלו ים של תוספות הכולל בין השאר הגה כח חשמלי מצופה עור המשנה את קשיחותו על פי מהירות הרכב (קליל מאד בעיר, "קשה" יותר וספורטיבי הרבה יותר מחוץ לעיר), מראות צד עם קיפול חשמלי, חלונות אחוריים כהים במיוחד, מערכת סאונד ומולטימדיה עם מסך מגע ענק, 8 רמקולים איכותיים והפעלה קלה ואינטואיטיבית.  מאד אהבתי את הרעיון המבריק שכאשר מערכת המולטימדיה כבויה, על המסך מוקרן באורח קבע שעון אנאלוגי גדול ונאה. האוקטביה "שלי" היתה מצויידת גם בחלון גג חשמלי עצום, אשר הגג סביבו עשוי זכוכית כהה וכך המכונית מקבלת מראה יוקרתי ואלגנטי מאד.  ברשימת תוספות אביזרי הבטיחות מופיעות המון קומבניציות של מערכות בטיחות בנות 3 אותיות, כמו: EBV, MSR, TPM, MKBועוד.  לא ניכנס לכל ההסברים, אבל תבינו שמדובר במכלול בטיחות מדהים.

נסיעה, בטיחות, נוחות וחיסכון

כשאתה מקבל מכונית ששוקלת 1255 ק"ג והמנוע שלה מייצר 105 כ"ס, אתה לא מצפה להרבה. וכאן חטפתי לפרצוף הפתעה גדולה.

המנוע הזעיר הזה, בעל 4 צילינדרים ומגדש טורבו, מייצר מומנט יפה של כ-18 קג"מ, מה שמזיז את המכונית ממצב עמידה למצב נסיעה בזריזות מפתיעה, אבל גם נותן לה "בעיטה" רצינית ביציאה לעקיפות או בתאוצות ביניים.  בנסיעה מנהלתית רגילה בעיר, המנוע כל-כך שקט שזה מביך. ויחד עם מערכת ה- Stop & Go המכבה את המנוע בעמידה ברמזור ומניעה אותו שוב עם הרמת הרגל מהבלם, המבוכה גדלה עוד יותר כשאינך יודע אם המנוע פועל או לא.  היו רגעים בנסיעה בעיר שהרגשתי כמו במכונית חשמלית. המכונית מתקדמת, אבל לא שומעים כלום, חוץ ממעט רעשי סיבוב הצמיגים. זה כמו לנסוע על רוח ולא בעזרת מנוע.  אפילו הילדים שלי ציינו פעמיים "אבא, האוטו נורא שקט, אתה בטוח שהמנוע פועל?".

התנהגות הכביש שלה היא לא פחות ממופתית. הבן הגדול שלי, בן 28, בוגר כמה קורסים לנהיגה ספורטיבית ומתקדמת ובעצמו בעליה של מכונית ספורט חדישה, ניסה להוציא מהאוקטביה יללת צמיגים, ניסה להביא אותה לקצה בפניות חדות והתעלל בה בכמה כיכרות ו…..כלום!  שום דבר. האוקטביה פשוט נסעה לאן שציוו עליה.  בכל מהירות.  אחיזת כביש מופלאה, בשקט, בביטחון ובאלגנטיות.

אומר זאת שוב; הכל כאן צפוי ובטוח. ואת זה אני אומר כמחמאה אדירה.  האוקטביה לא תפתיע אותך בהתנהגות לא צפויה או "זריקת זנב" פתאומית וכל תמרון נהיגה ולו גם הקיצוני ביותר יבוצע באופן בטוח, שקט ואלגנטי.

מרגישים בבית.  כבר אמרתי?

האוקטביה מצויידת ב-7 כריות אוויר.  שבע????  כן!  6 הכריות הרגילות + כרית הגנה לבירכיים.  מצויין!

המרווח הפנימי של כל אוקטביה הוא מיתוס ידוע ומוכר.  אבל באוקטביה החדשה זה פשוט מדהים.  גם לאחר שהסטתי את מושב הנהג לאחור מלוא הדרך, בני הגדול (1.92 מ') התיישב מאחורי מושב הנהג וציין בסיפוק כי מרווח הרגליים מצויין וכי הראש "לא נוגע בתקרה" ובמקרה שלו זה ממש ראוי לציון.  ציון "10" גם בגזרת המרחב הפנימי.

חיסכון

הסיבה שפולקסוואגן עברה למנועים קטנים, מוגדשי טורבו, היא שהם רצו לספק את חווית הנהיגה, מצד אחד, יחד עם חיסכון משמעותי בדלק מצד שני.  וזה עובד פשוט מצויין. תיבת ההילוכים הרובוטית, בעלת 7 המהירויות היא אחת ההברקות הגדולות ביותר של קבוצת פולקסוואגן בשנים האחרונות.  צריכת הדלק הממוצעת של האוקטביה, הכוללת נסיעה בעיר ומחוץ לעיר עומדת על כ- 15-16 ק"מ לליטר. מדהים. בתוך העיר צריכת הדלק מגיעה לכ-11-12 ק"מ לליטר  ומחוץ לעיר, במהירות של 100-110 קמ"ש היא תגיע ל-20-22 ק"מ לליטר וזה מצויין. מערכת כיבוי המנוע ברמזור רק מסייעת לחיסכון עוד יותר.

את האוקטביה החדשה ניתן לקבל במחיר של החל מ-132,000 ₪. ואת מכונית המבחן תקבלו עבור 137,500 ₪.  מעט גבוה יחסית למתחרות בקטגוריה. תנסו להתווכח מעט בעת ההזמנה.  כשהמחיר דומה למתחרות, האוקטביה נותנת הרבה יותר.  הרבה יותר מכונית, הרבה יותר מרווח, הרבה יותר איכות הרכבה והרבה שקט. וזה עוד לפני שהגענו לסופרב הענקית…

אהבה ישנה, כבר אמרתי?

2017-04-14T10:26:03+03:00