אודי RS3 – חורכת האספלט מאינגולשטדט

Home/יוקרה וספורט, עמוד הבית, רכב/אודי RS3 – חורכת האספלט מאינגולשטדט

נהג, נדהם, צילם וכתב – רון אקרמן – Ron Akerman

ונתחיל עם בעיה; אחרי סופ"ש עם האודי RS3, הרגשתי שהרכב החדש שרכשתי אך לפני 4 חודשים, עם מנוע 1.4 טורבו ו-153 כ"ס, פשוט מסרב לנסוע.

כולם מדברים על הטילים הבאליסטיים שאיראן מפתחת ושצפון קוריאה משגרת. איש לא מדבר על הטילים הבאליסטיים שמגיעים מאינגולשטדט, גרמניה, ישירות לאולם התצוגה במגדל צ'מפיון שמול קניון אילון ברמת גן. ומייד ארחיב.

אודי, הוא מותג רכב שהחל את דרכו אי-שם בשנות ה-20' של המאה הקודמת, ע"י מהנדס רכב מוכשר בשם אוגוסט הורש (מבוטא בגרמנית 'הורך') שהקים את מותג הרכב "הורש" אי שם בתחילת המאה הקודמת, פשט רגל והפסיד את המותג " לקבוצת אנשי עסקים שאסרה עליו להשתמש בשמו כשם מותג לרכב. בנו של הורך, נתן לו רעיון ואמר שפירוש השם 'הורך' בגרמנית זה 'לשמוע' והמילה לשמוע בלטינית היא 'אאודי' (מכאן המילה'אאודיטוריום' עבור אולם שבו מאזינים לנאומים או מוסיקה). הורך אימץ את הרעיון והקים את המותג "אודי", שהפך לחלק מקבוצת "אוטו-יוניון" (לצד "הורש", "וונדרר", ו-"DKW). הסמל של אוטו יוניון היו 4 טבעות שבכל אחת הופיע שם המותג מתוך 4 המותגים. בהמשך נמחקו שמות המותג מתוך הטבעות ונכתבו רק המילים "אוטו-יוניון". לפני מלחמת העולם השניה, התפרקה "אוטו-יוניון" והמותג AUDI סיים את חייו. אי-שם, בתחילת שנות ה-60', החליטה קבוצת אנשים עסקים להחיות את המותג AUDI ולאחד אותו עם המותג NSU כשלא הרבה זמן אחר-כך, רכשה חברת פולקסווגן את המותג אאודי וכך החל את דרכו קונצרן פולקסווגן להתרחב ולהוסיף עוד ועוד מותגים לאמתחתו.  חברת AUDI ייצרה מכוניות משפחתיות קטנות, בינוניות וגדולות, אך ללא שום יומרות של יוקרה וסמל סטטוס. המכוניות היו אמנם ברמה אחת מעל למכוניות המשפחתיות שהיו באותם הזמנים, אבל בהחלט לא היוותה תחרות אמיתית למרצדס וב.מ.וו. עד לתחילת-אמצע שנות ה–90', אז התקבלה באאודי החלטה אסטרטגית להפוך למותג יוקרה מוצהר. האאודי 100 הפכה ל-A6, האודי 80 הפכה ל-A4 וכדי להדגיש את היוקרה החדשה, נוספה לקו מכוניות החברה גם ה-A8 הגדולה מאד.

מכאן התחילה אאודי. לוגו "הורש" – המותג הראשון של אוגוסט הורש

 

הלוגו הראשון של אאודי, מותג הרכב השני של אוגוסט הורש

 

הלוגו הראשון של אוטו-יוניון

 

הלוגו הסופי והאחרון של אוטו-יוניון. אתם רואים מאיפה הגיע לוגו אאודי של ימינו?

עם הרחבת השימוש בפלטפורמות משותפות בכל מותגי קבוצת פולקסווגן, רצפת/פלטפורמת הגולף הפכה לאוקטביה בסקודה, לטולדו/לאון בסיאט ול…A3 באאודי.

כאשר מרצדס פנו לכיוון הספורטיבי-נשכני עם AMG וב.מ.וו.. עשו זאת עם קו מכוניות ה-M, אודי מצאה תשובה ספורטיבית עם קו ה-S ותשובה ספורטיבית קיצונית עם קו ה-RS שהוא כבר בקטגוריית הספורט ולא בקטגוריית ה"ספורטיבי".

 

מבחוץ

באאודי דאגו שלא תקרה טעות ושלא תטעה לחשוב שמדובר באותה A3 עם מנוע 1.4 טורבו שיש לשכנה המפונפנת ממול. הרכב הזה משדר קרביות מכל כיוון.

זה מתחיל בגריל הקדמי העצום עם הלוגו המאד מובחן של RS3,  ממשיך עם הכיתוב QUATTRO שלא ניתן לטעות בו בתחתית הגריל הקדמי. זה ממשיך עם החצאית הקדמית הנמוכה עם "כונסי האוויר" משני צידי הפגוש וממשיך לעבר חישוקי המגנזיום העצומים בקוטר "19 הנעולים מלפנים בצמיגים ברוחב 255 וחתך 30 ומאחור בצמיגים ברוחב 235 וחתך 35. רק מלהביט על הגלגלים והצמיגים האלה, אתה מבין מייד באיזו ספינת קרב מדובר כאן. והצמיגים האלה נותנים עבודה. אוהו, איזו עבודה הם נותנים. אבל זה בהמשך.

באם, במקרה לגמרי, פספסת את כל צבעי המלחמה האלה מלפנים ומהצד, אז מבט אל אחורי הרכב יבהיר מייד לכל מי שנוסע מאחוריו, באיזה כלי משחית מדובר. גם הספוילר, גם הכיתוב RS3 וגם צמד האגזוזים מאחור, יחד עם סאונד מאד מאד ברור, לא משאירים מקום לספק. אגב, "מאחור" זו התמונה שמרבית המכוניות והנהגים על הכביש יראו את ה-RS3 הקטלנית הזו.

מבפנים

עם פתיחת דלת הנהג, אתה כבר מבין מה יצפה לך בעוד כמה דקות כשתלחץ על כפתור ההתנעה. זה מתחיל במושבי באקט ספורטיביים במיוחד, עשויי עור משובח ועם תיפורים מעויינים בצבע אדום. זה ממשיך עם ההטבעה המובלטת של הלוגו RS3 בחלק העליון של גב המושב.  ההגה קטום בתחתיתו, כפי שנהוג במכוניות ספורט והוא מצופה עור הפוך להגברת האחיזה בחלקי ההגה המיועדים להחזקת ההגה ובעור חלק וסופר-איכותי בשאר גלגל ההגה. והכל הכל מגיע בגימור של תיפורים אדומים סביב כל ההגה.  במרכז הקונסולה הקדמית, בחלק העליון, תמצאו את מסך המולטימדיה ומתחתיו שורת כפתורים בעיצוב רטרו המיועדים גם לקביעת תחנות רדיו שתוכנתו מראש, אבל משמשים גם (בלחיצה ארוכה יותר) ככפתורי "קיצור דרך" לתיכנות מקודם שהכנסנו למערכת, של תצוגות שונות שברצותנו לראות במסך, ללא הצורך לחפש בתפריט ולהסיר את המבט מהכביש. פשוט, יעיל וחכם.

התחושה הכללית שקיבלתי בעת הישיבה במושב הנהג, היא של טייס בקוקפיט של מטוס קרב.

 

בנסיעה

טוב, כאן אני כבר עובר לעולמות התוכן של פרארי ומקלארן. מייד עם הלחיצה על מתג ההתנעה, המנוע מתעורר לחיים בסאונד עמוק של גרגור וכמה בק-פאיירים קטנים. הנדסת קול משובחת. לחיצה קלה על דוושת התאוצה תזניק מייד את הטיל הבאליסטי הקטן הזה בזינוק עוצמתי ולינארי לעילא ולעילא. אם תקפידו לבחור במצב "ספורטּּ+" ותשתמשו באופציית ה"שיגור" שנמצאת ברכב, 400 סוסים גרמניים טהורי גזע ישעטו מהאורווה במהירות ובעוצמה שלא תוכלו לדמיין. כן, חברים, 4.1 שניות מאפס ל-100 קמ"ש. אני יודע, אלא נתונים של מזראטי או פרארי או אסטון מרטין, רק בכלי שעולה פחות מחצי ממזראטי ופחות מרבע מהשאר. למה זה טוב? אני לא באמת יודע, אבל טוב לדעת שאפשר, לא???  האמת היא שמה שחשוב כאן הם לאו דווקא 400 כוחות הסוס האדירים שיושבים על מכונית לא גדולה, אלא דווקה המומנט הדימיוני וההיסטרי של 49 קג"מ. כן, חברים, זו לא טעות הקלדה ולא טעות דפוס – 49 קג"מ מטורפים לחלוטין ממנוע 2500 סמ"ק טורבו. מה שהמומנט הזה יודע לעשות הוא להזניק את הטיל הקטן הזה לתאוצות ביניים ועקיפות במהירות דימיונית ובביטחון מלא של הנהג שהעקיפה בכבישים הצפופים שלנו והצרים מאד באיזור הנגב, תסתיים מהר מאד והרבה לפני שהרכב שמגיע ממול יהיה בכלל בטווח סכנה.

סיפרתי לכם, בסעיף ה"מבחוץ" על הצמיגים האימתניים של ה-RS3. ובכן, כאשר לוקחים חישוקים בקוטר  "19 ונועלים אותם בצמיגים ברוחב 235 וחתך 35, ומרכיבים אותם על מכונית עם הנעת קוואטרו – 4X4 משובחת כמו ב-RS3, מה מקבלים??? מכונת ביצועים מושלמת שלוקחת פניות הדוקות מאד, במהירויות גבוהות מאד מאד, בקו מתוכנן ואחיד, כמו קטר על מסילת רכבת. שום חריקות צמיגים, שום החלקה, שום תלונה ושום תזוזת מרכב. פשוט מושלם. יודעים נהיגה מתקדמת? שולטים בנהיגת מירוצים?  נתקו את בקרות הרכב היכנסו לסיבוב בפול גז, הרימו מעט רגל מהדוושה ותנו לפיזיקה לעשות את שלה. ה-RS3 המדהימה הזו תיכנס להחלקה ועם העברת המשקל לפנים, הזנב יתחיל לזרוק החוצה ובעזרת עבודה נכונה על ההגה ובחזרה לדוושת התאוצה, אפשר יהיה לסיים את הטבעת בהחלקה פוטוגנית ומדהימה, תוך יישור הרכב אל הישורת ויציאה בכוח מלא קדימה.  אני לא הפסקתי לחייך לרגע.

אחיזת הכביש של ה-RS3 היא כל-כך גבוהה והרכב כל-כך יציב שביום המבחן, כאשר בחוץ סערו הרוחות, הגשם, הברקים והרעמים, בעת נסיעה על כביש החוף סחוף הרוחות החזקות מהים, ובכביש מוצף מים לחלוטין, הרכב מרגיש בטוח מאד, יציב מאד ונעים מאד.

אתם? אם אתם לא למדתם נהיגה מתקדמת והתנסיתם בנהיגה כזו בתנאים מבוקרים, גם ברכב 4X4 וגם ברכב עם הנעה קדמית בלבד או אחורית בלבד, אני דורש מכם שלא תנסו את זה בבית, או על הכביש הפתוח. בעבור מי שאין לו את הידע, הטריק הזה עלול להסתיים באסון. ראו הוזהרתם

בשעות הערב, הופך תא הנוסעים להצגה אחרת לגמרי. בדלתות יש תאורת אוירה נהדרת הניתנת להחלפת גוון. סביב הרמקולים המשובחים (מייד נדבר עליהם), יש פס תאורה מסוגנן וכאשר תפתחו את דלת הנהג או הנוסע שלצידו, תידלק לכם תאורה מיוחדת על האספלט המציגה לוגו צבעוני של אודי ספורט, מתוך הדלת.  סף הדלת מקושט גם הוא בלוגו אודי ספורט ומואר בתאורה פנימית נאה. זה, יחד עם תאורת הלוגו על האספלט בעת פתיחת הדלת, הם מראה מרהיב, מרגש ונותנים תחושת יוקרה מכובדת.

דיברתי איתכם קודם על הסאונד של האגזוז וזה בדיוק הזמן להזכיר גם את מערכת הסאונד של הרכב. ברמת הגימור RS PLUS תקבלו גם מערכת מתוצרת "באנג אנד אולפסן" היוקרתית והסופר-איכותית. חברו אותה לרדיו אינטרנטי מהסלולרי שלכם ומובטחת לכם אורגזמה מוסיקלית ברמה של אולם קונצרטים הטוב בעולם. אני, חובב מוסיקת ג'ז בעת נסיעה ברכב, לא הפסקתי להתמוגג מאיכות הסאונד הקריסטלית כשהצלילים הגבוהים נשמעים דקים ופריכים לחלוטין והצלילים העמוקים והנמוכים נשמעים באיכות באס שפוגעת ישר במרכז הבטן ויחד, איכות הצליל גורמת לכל אחד לחיוך גדול והנאה עצומה. אני חושב שבמחיר מערכת סאונד כזו, ניתן לרכוש כיום מכונית מיני קוריאנית.

סיכום

ואם הגענו לדבר על מחירים, בואו ניגע לרגע במחיר מכונית המבחן הזו. את ה-RS3 תוכלו לקבל כבר ממחיר של 410,000 ש"ח טבין וטקילין. מכונית המבחן, שצוידה בחבילת RS PLUS תעלה לכם עוד 50,000 ש"ח פעוטים ובסך הכל 460,000 ש"ח. זה ה-מ-ו-ן כסף. אין בזה שום היגיון. מצד שני, בסוג הזה של המכוניות אין שום היגיון, לרוכשים שלהן אין שום היגיון. חברים, פה מדובר ברגש טהור. זו מכונית שמדברת אל הבטן, אל הלב ואל הנשמה. אף מילה אל הראש. שום קשר להיגיון.

מי שיושב מול ה-RS3 ומתחיל לחשוב כמה טויוטה קורולה או כמה אוקטביות או כמה קיה פיקנטו אפשר לקנות במחיר שלה, האוטו הזה ממש לא בשבילו. אבל מי שרוצה מכונית ספורט טהורת גזע, בעלת הנעת קוואטרו אגדית שהביאה לאודי אליפויות עולם בראלי באמצע שנות ה-80' וביצועים מסמרי שיער, במכונית קומפקטית שנשמעת כמו מזראטי, בעלת ביצועים של פרארי ועולה פחות מחצי מאחת ופחות מרבע מהשניה, ה-RS3 הזו, היא בהחלט אופציה מעניינת מאד. אהבתי והתאהבתי.

 

2018-02-05T12:14:14+02:00